Jak pomóc skórze przy atopowym zapaleniu? Sprawdzone sposoby na suchość i świąd przy AZS
Sucha, zaczerwieniona i swędząca skóra to tylko kilka z nieprzyjemnych objawów, z którymi na co dzień muszą zmagać się osoby chorujące na atopowe zapalenie skóry (AZS). Sytuacja związana z epidemią nie pomaga, dlatego podpowiadamy jak dodatkowo zadbać o problematyczną skórę w tym ciężkim okresie.
Czym jest atopowe zapalenie skóry?
Atopowe zapalenie skóry, dawniej nazywane egzemą, z roku na rok dotyka coraz więcej osób. To choroba, która ma podłoże genetyczne i spowodowana jest nadwrażliwością na alergeny, z którymi zdrowa skóra radzi sobie bezobjawowo. Kontakt z alergenami z powietrza, czy z pożywienia, prowadzi do powstawania stanów zapalnych na skórze - grudek, wyprysków, zaczerwienienia i swędzenia. Objawy AZS mają związek z zaburzeniami pracy białek ochronnych skóry, oraz uszkodzonej struktury - skóra jest niedostatecznie nawodniona i nie stanowi mocnej tarczy ochronnej przed czynnikami z zewnątrz. Czy atopowe zapalenie skóry da się wyleczyć? Niestety, jest to trudne, leczenie odbywa się głównie miejscowo i objawowo. Najważniejsze jest wspomaganie funkcji skóry, poprzez nawadnianie i natłuszczanie jej, czyli zapewnianie "dodatkowego" płaszcza ochronnego. W niektórych przypadkach miejscowo stosuje się również glikokortkosteroidy, oraz leki przeciwhistaminowe - głównie po to, aby znieść świąd i poprawić komfort życia pacjenta. Okazuje się również, że nasilenie objawów atopii powoduje stres! Przyspiesza krążenie, co skutkuje podniesieniem temperatury ciała i zwiększeniem świądu, a niekiedy nawet opuchlizną.
Jaki krem do rąk wybrać przy AZS?
Przesuszona, piekąca i pękająca skóra dłoni przy częstym myciu to nie tylko bolączka osób zmagających się z AZS. Te jednak, w sytuacji w której się wszyscy znaleźliśmy, wyjątkowo cierpią! Zarówno tradycyjne mydło, jak i żele do dezynfekcji (na bazie alkoholu - tylko te gwarantują skuteczność), mocno wysuszają skórę. Jak dbać o skórę dłoni przy AZS? Częstego mycia rąk nie unikniemy, należy zatem ograniczyć do minimum czynniki, które podczas tej czynności dodatkowo podrażniają skórę. Używaj mydła glicerynowego - ma właściwości nawilżające, dlatego produkty na bazie tego tłuszczu nie będą aż tak wysuszające. Mydło glicerynowe możesz łatwo zrobić samodzielnie (). Druga sprawa, to porządne nawilżanie i natłuszczanie skóry produktami z dużą zawartością emolientów, ale ostrożnie: wybieraj dermokosmetyki lub kremy, które nie mają w składzie kompozycji zapachowych i sztucznych barwników. Nawet naturalne aromaty mogą dodatkowo podrażnić skórę.
Jak ukoić skórę przy AZS?
Podstawowa zasada, to poznać swojego "wroga", a więc czynniki, które nasilają objawy atopowego zapalenia skóry, a następnie ich unikać. Oprócz tego oczywiście należy skupić się na nawilżaniu i ochronie skóry. Nakładanie kremu z emolientami to absolutna konieczność, zwłaszcza po kąpieli. Dzięki temu, poprawimy jej zdolność zapobiegania utracie wody przez parowanie. Istnieje również kilka skutecznych, domowych sposobów na świąd - na przykład
.Warto również zainwestować w
- to niepozorne urządzenie spowoduje, że suche powietrze nie będzie dodatkowo wyciągało wilgoci ze skóry.Czego unikać przy atopowym zapaleniu skóry?
Czasem ciężko jest jednoznacznie określić, jaki czynnik pogarsza stan naszej skóry. To kilka punktów, na które każda osoba zmagająca się ze swędzeniem i suchością skóry powinna zwracać szczególną uwagę:
- unikać gorącego prysznica i kąpieli, które dodatkowo wysuszają i podrażniają skórę
- wybierać ubrania z naturalnych tkanin, które nie "drapią" i pozwalają skórze oddychać
- nie używać kosmetyków z zawartością sztucznych barwników i kompozycji zapachowych
- ten punkt może być ciężki do realizacji, ale: unikać sytuacji stresowych
- dbać o czystość w domu (częste odkurzanie to podstawa)
- nie eksperymentować z produktami do pielęgnacji skóry
- nie drapać swędzących obszarów skóry
- unikać sztucznej pościeli
Komentarze
Prześlij komentarz